Pomen mladih kmetov

Za slovensko kmetijstvo je značilna izrazito neugodna starostna struktura na kmetijah, ki vpliva na hitrost uvajanja novih tehnologij, prestrukturiranje in razvoj. Staranje nosilcev kmetij povečuje tveganje za opuščanje kmetijstva in s tem praznjenje podeželskih območij. Generacijska pomladitev je ključna prednost, a mladim je treba olajšati pot do prevzema kmetijskega gospodarstva ter jim ponuditi spodbude za prestrukturiranje, modernizacijo in razvoj kmetijske dejavnosti.
Pomladitev nosilcev kmetijskih gospodarstev (KMG) je nujna za ohranjanje kmetij, obdelanost krajine in zagotavljanje zadostne ponudbe kakovostne, lokalno pridelane hrane. Hkrati se s tem zmanjšuje odliv mlade delovne sile s podeželja v regionalna razvojna središča.
Razvoja slovenskega kmetijstva ni mogoče pričakovati brez generacijske pomladitve, na kateri temeljijo visoka pričakovanja po hitrejšem uvajanju novosti, znanja, tehnologij in digitalizacije v prakso. Doseganju tega cilja sta namenjena dva ukrepa, in sicer IRP24 Podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov ter IRP30 Medgeneracijski prenos znanja.
Glede na podatke registra KMG za maj 2024 je 7 % nosilcev KMG mlajših od 40 let in 3,5 % nosilcev mlajših od 35 let. Starostna struktura nosilcev KMG pa seveda vpliva na produktivnost dela v kmetijstvu.
Povprečna ekonomska velikost kmetij (standardni prihodek v EUR) je v Sloveniji najvišja v skupini gospodarjev, starih od 25 do 34 let (dobrih 31.000 EUR), najnižja pa v starostni skupini nad 65 let.
S staranjem nosilcev se kmetijska gospodarstva zmanjšujejo v fizičnem obsegu in po ekonomski velikosti. Pri mlajših nosilcih KMG je v primerjavi s starejšimi opazna težnja k večji specializaciji – večji delež se jih ukvarja z živinorejsko proizvodnjo, manj pa z mešano kmetijsko proizvodnjo. Najbolj so panožno specializirana tista kmetijska gospodarstva, katerih nosilci so stari med 35 in 39 let.
Številni starejši nosilci se zaradi nizkih kmečkih pokojnin, ki so junija 2019 v Sloveniji znašale 254,46 € in so se v zadnjih štirih letih zvišale le za 19,98 €, ne odločajo za prenos kmetijskega gospodarstva na mlajšo generacijo. Predvsem pa se za prenos lastništva KMG ne odločajo nosilci, ki še ne izpolnjujejo upokojitvenih pogojev, saj se bojijo socialne nepreskrbljenosti.
Ukrepi SN SKP 2023-2027 so zastavljeni tako, da mladim kmetom pomagajo pri ustvarjanju uspešnih KMG, ki bodo sledila gospodarskim, socialnim in okoljskim izzivom ter se uspešno prilagajala podnebnim spremembam. Prav tako je cilj za mladega kmeta ustvariti spodbudno okolje, da si na prevzeti kmetiji ustvari delovno mesto, ki bo njemu in njegovi družini omogočalo preživetje.