Kmetijska svetovalna služba ostaja pod okriljem KGZS
![](https://mmjevnikar.kmeckiglas.com/wp-content/uploads/2025/02/Calusic_Podgorsek-scaled.jpg)
V sredo sta se sestala kmetijska ministrica Mateja Čalušić in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije dr. Jože Podgoršek. Po sestanku sta sporočila, da reorganizacije Javne službe kmetijskega svetovanja ne bo. Ustanovljena bo širša delovna skupina, ki bo oblikovala model svetovalne službe, ki bo sprejemljiv za vse. Prav tako se za 15 dni podaljšuje javna obravnava nekaterih zakonov.
Javna služba kmetijskega svetovanja, ki deluje pod okriljem Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), ne bo preseljena na Upravo za svetovanje in razvoj kmetijstva na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP), kot je predvidevala prvotna rešitev. »Pomembno je razumeti, da bi vztrajanje pri predlaganem modelu javne svetovalne službe nekateri izkoristili za politizacijo kmetijstva in ideološke spopade. To pa je nekaj, pri čemer sama ne želim sodelovati, saj je moje vodilo skrb za prehransko varnost in podpora vsem, ki v tej verigi sodelujejo, predvsem pa me vodi skrb za kmeta in za vse, ki nam zagotavljajo hrano,« je povedala ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić.
Obenem se bo podaljšala javna obravnava Zakona o kmetijstvu, Zakona o hrani, Zakona o varni hrani in krmi, in sicer za 15 dni (iz 60 na 75), Zakon o zdravju živali pa iz 45 dni na 60 dni.
Ministrica je napovedala, da bo ustanovljena širša delovna skupina, v kateri bodo sodelovali predstavniki KGZS, strokovnjaki in predstavniki svetovalnih služb. Njihova naloga bo pregledati obstoječe rešitve, analizirati primere dobrih praks iz tujine ter oblikovati enega ali več možnih modelov svetovalne službe, ki bo znala odgovarjati na najzahtevnejše izzive, s katerimi se soočajo kmetje.
Kot pravi Podgoršek, bosta v delovnih skupinah po dva predstavnika vsakega deležnika, s čimer bodo dobili široke delovne skupine, ki bodo sooblikovale zakonodajo. “Prve delovne skupine se bodo pričele srečevati po 20. februarju, ker potrebujemo nekaj časa, da se prebijemo čez obsežno gradivo,” je dejal.
Kmetje so izrazili tudi željo za uvid v analize, ki so pripomogle pri pisanju zakonodaje. Ministrstvo je želje uslišalo in bo deležnikom predstavilo izhodišča in analize, na podlagi katerih so spreminjali zakonodajo, je še pojasnil Podgoršek. Izrazil je prepričanje, da bo nadaljnji dialog vsebinski in ne politični. “Nekaj zakonodaje potrebuje prenovo in tudi predlagani osnutki zakonov v nekaterih delih prinašajo pozitivne novosti, seveda pa nas še čakajo izzivi,” je dejal. Napovedal je, da bo KGZS še naprej opozarjala in iskala dobre rešitve za kmete ter poudaril, da bodo tudi v prihodnje tvorno sodelovali z ministrstvom.