Kampanja vnosa vlog za kmetijske subvencije

2 aprila, 2024
0
0

8. aprila 2024 se bo začela kampanja vnosa zbirnih vlog za kmetijske subvencije v letu 2024, ki jih morajo kmetovalci oddati do 10. julija 2024. Nosilci kmetijskih gospodarstev bodo morali vloge oddati elektronsko, pri tem pa jim lahko pomagajo v Javni službi kmetijskega svetovanja.

V okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 je predvidenih devet specifičnih ciljev in en horizontalni cilj. Za doseganje ciljev se izvaja 79 intervencij.

Razlog za zamik predvidenega začetka kampanje vnosa zbirnih vlog je priprava ustreznih nacionalnih pravnih podlag in programskega orodja, namenjenega vnosu, pravijo na kmetijskem ministrstvu.

Nosilci kmetijskih dejavnosti lahko elektronske vloge oddajo do 10. julija 2024.

Pomembna novost v novem programu skupne kmetijske politike je tako imenovana pogojenost. Gre za nabor obveznih pravil oziroma standardov, ki smo jih do zdaj poznali pod imenom navzkrižna skladnost. Vsebinsko je pogojenost zahtevnejša od navzkrižne skladnosti, saj je večina standardov postala strožjih, prav tako so na seznam standardov vključene nekatere deloma spremenjene prakse v zvezi z zeleno komponento neposrednih plačil iz obdobja 2015–2022.

Pogojenost je razdeljena na dva sklopa: Dobro kmetijsko in okoljsko stanje zemljišč (DKOP) sestavlja 9 standardov, predpisane zahteve ravnanja (PZR) pa 11 standardov.

Zavezanci

Zavezanci za izpolnjevanje standardov DKOP in PZR so vsi vlagatelji zahtevkov za neposredna plačila, intervencije Kmetijsko-okoljska-podnebna plačila (KOPOP), Ekološko kmetijstvo in Dobrobit živali ter nove intervencije Biotično varstvo rastlin, Lokalne pasme in sorte ter Plačilo Natura 2000.
Z letom 2024 bodo zavezanci tudi upravičenci do OMD plačila, medtem ko je za leto 2023 izjemoma predvideno, da se ta ukrep izvaja v okviru Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje 2014–2020. Posledično bodo morali upravičenci do OMD plačila v letu 2023 upoštevati navzkrižno skladnost, kot je veljala za leto 2022, torej tudi zahteve vezane na živali, ki jih po novem ni v pogojenosti.

Prejemniki sredstev za obnovo vinogradov so do izteka triletnega obdobja po letu prejema plačila še naprej zavezanci za navzkrižno skladnost. Če poleg obnove vinogradov uveljavljajo še katero od naštetih intervencij, so poleg tega še zavezanci za pogojenost.

Izjeme za leto 2023

Izjema za leto 2023 za DKOP 7 in za DKOP 8 je pojasnjena v opisu DKOP.

Pri zahtevi št. 12 (PZR1, gnojenje z gnojilnim načrtom), zahtevi št. 33 (DKOP 4, prepoved oranja v varovalnih pasovih) in zahtevi št. 43 (DKOP 6, pokritost tal) se bo v letu 2023 morebitne neskladnosti obravnavalo kot nenamerne kršitve (NBP).

Za projekte, začete pred veljavnostjo pogojenosti, se ta pravila ne bodo uporabila.

Če se pojavi več nenamernih, ponavljajočih ali namernih kršitev, se le-te med seboj seštevajo, vendar seštevek sankcij ne sme preseči 100 % sredstev, do katerih je upravičen zavezanec na podlagi intervencij, ki jih uveljavlja.

Zaostrujejo se odstotki znižanj (za upravne sankcije) pri veliki resnosti namernih kršitev, vključno s popravljivimi in stalnimi posledicami kršitev. To pomeni, da bodo v prihodnje hude in očitno namerne kršitve zakonodaje, ki je del pogojenost, sankcionirane strožje (torej tudi brez izplačila vseh intervencij, ki se uveljavljajo za dotično leto).