Kaj še sejemo v avgustu

2 avgusta, 2021
0
0

Setev in delo na vrtu se seveda avgusta še ne konča. Osnovno vodilo na naravi prijaznem vrtu je, da je zemlja čim manj časa gola, prazna, brez zelene odeje. Avgust je lahko ravno najbolj obremenilen prav za zemljo in vse življenje v njej. Še vedno je vroče, a so nevihte s svojimi negativnimi vplivi na prst veliko pogostejše.

Zemlja naj bo ves čas pokrita, prekrita z živo zeleno odejo ali z zelenimi zastirkami, torej pokošenimi rastlinami.

Zagotovo je zdaj čas, da pomislimo na svoje zdravje pozimi.

Namesto številnih prehranskih dopolnil in tablet lahko vašo odpornost dvignejo križnice, med njimi je črna redkev na prvem mestu.

Črno redkev je odlična, prav tako tudi druge redkve, kot je velika bela redkev v tipu daikon, ki jo imajo tako radi Nemci. Poleg črne redkve sejemo seveda tudi podzemno kolerabo, ki je odličen vir dobrega v vseh zimskih juhah. Najbolj maslena je sorta rumena maslena. Prav v začetku meseca lahko sejemo tudi strniščno repo, kasneje pa je prepozno.

Podzemna koleraba shrani energijo sončnih žarkov in jo pozimi obilno vrača. Podzemna koleraba shrani energijo sončnih žarkov in jo pozimi obilno vrača.

Zdaj spet sejemo sorte solat, ki dobro delajo v kratkem dnevu, to so leda, ljubljanska ledenka, mehkolistne sorte, gentilina, bistra, novejši slovenski sorti mima in belokriška, canasta in druge. Jesenske sorte solat še sejemo v začetku meseca, potem pa lahko samo še presajamo sadike.

Za setev letnih sort radiča in endivije je zelo pozno, seveda pa sadike lahko sadimo še vse do sredine meseca. V rastlinjak pa lahko endivijo še sejemo. Čeprav je nekoliko pozno, pa še vedno lahko posejete zimske sorte radiča, najbolj poznamo verono, navdušuje tudi naša domača sorta solkanski. Njej nekoliko podobne so sorte s skupnim imenom grumolo, ki imajo zraven različna imena (verde, biondo, rossa…). A solkanski je krhek, vendar mehek, grumolo sorte pa so dokaj žilave in rade pogrenijo. Prezimne sorte radiča pozimi, če je suho, potrebujejo zalivanje. Za radič je namreč značilno, da je grenek, če trpi sušo.

Vsi, ki želite imeti korenček na vrtu tudi pozimi, ga v drugem tednu avgusta posejte še enkrat. Ne bo velik, bo pa prezimil. Seveda pa je potrebno vedeti, da je korenček vendarle samo deloma prezimen oziroma prezimi samo v takih zimah, kot smo jih imeli zadnjih 10 let. Prave zime verjetno ne bo preživel.

Do sredine meseca, na Primorskem pa do konca avgusta lahko ponovno posejete tudi nizek stročji fižol.

Seveda ne smemo pozabiti na kitajski kapus, po domače se mu reče kitajsko zelje. Zdaj so se k nam pritihotapile še druge azijske križnice, kot je pak choi. Te križnice so izrazite rastline kratkega dneva. Poleti imajo neskončno veliko težav, tudi s škodljivci, v dolgem dnevu pogosto samo zacvetijo, listov pa še ni. V poznojesenskem času pa boste z njihovim pridelkom zadovoljni.

Cvetača bo zanesljivo najbolje uspela, če jo boste sadili sredi avgusta, v rastlinjak pa v septembru. Cvetača bo zanesljivo najbolje uspela, če jo boste sadili sredi avgusta, v rastlinjak pa v septembru.

Posebnost – setev majskega srebrnjaka za mlado čebulo

Mnoge ste že pozabile, a še do pred deset let ste na vrtu sredi avgusta dokaj na gosto posejale seme čebule, najpogosteje sorto majski srebrnjak. Kasneje ste rastline razsadile in spomladi imele lepo, mlado čebulo. Polne police čebulčka v trgovinah so povzročile, da smo na to navado pozabili. A vedite, da posejan majski srebrnjak ne bo zacvetel, tako kot je letos marsikomu zacvetela kar cela greda čebule in jeseni sajenega čebulčka.

Tisti, ki imate radi nekoliko debelejšo mlado čebulo, poleg čebulčka posejte in kasneje razsadite tudi sadike bele čebule. Presajene sadike bodo sicer nekaj kasnejše, a skoraj zanesljivo ne bodo cvetele in jih lahko vzgojite do polne debeline.