Moral bi se vrteti vol, a razmere tega ne dovoljujejo
KZ Trebnje je po prometu druga največja zadruga v Sloveniji, po obsegu poslovanja s kmeti pa največja. Lani je imela nekaj manj kot 47 milijonov evrov prihodkov. Večina prihodkov je iz trgovske dejavnosti prodaje živil in tehničnega blaga ter gostinskih storitev, velik delež predstavlja odkup in prodaja mesa, mleka in drugih kmetijskih proizvodov, nekaj odstotkov pa odkup lesa z razrezom in drugi prihodki. KZ Trebnje ima več kot 700 članov oziroma lastnikov ter zaposluje 180 delavcev.
V sklopu KZ Trebnje trenutno deluje enajst tehničnih trgovin, en servis kmetijske mehanizacije, 13 samopostrežnih trgovin z živili, tekstilna trgovina, restavracija, sedem barov, črpalka za dizelsko gorivo in žaga. Upravno stavbo in supermarket v Trebnjem so zgradili leta 2011.
Direktor KZ Trebnje je od 1. aprila 2020 Stanko Tomšič, pred njim je to funkcijo 24 let opravljal Ludvik Jerman. Predsednik upravnega odbora KZ Trebnje je Anton Strah.
Pomembna pridobitev za kraj in vso Suho krajino
KZ Trebnje je imela doslej v Žužemberku tehnično in živilsko trgovino, vendar sta bili obe premajhni in sta težko pokrivali potrebe lokalnega okolja. Zato so v Žužemberku zgradili nov prodajni center, ki je pomembna pridobitev tako za kraj kot za širše območje Suhe krajine.
Anton Strah, Ludvik Jerman in Stanko Tomšič so združeno prerezali trak.
Kot je ob odprtju povedal Ludvik Jerman, se je gradnja novega centra začela decembra 2019. Gre verjetno za največjo enkratno naložbo v zgodovini KZ Trebnje v skupni vrednosti 2,8 milijona evrov. Zadruga bo naložbo financirala s pomočjo dolgoročnega in kratkoročnega kredita ter s pomočjo odprodaje nepotrebnega premoženja. “Za uspeh moraš imeti srečo, da se ti ponudi dobra priložnost, in pamet, da znaš to izkoristiti,” je dejal Jerman.
Predsednik KZ Trebnje Anton Strah je “novega lepotca” opisal kot največjo zaključeno investicijo v tem delu regije ter verjetno tudi največjo v vsem zadružnem sistemu. Da je ta projekt zagledal luč sveta in bil do potankosti izpeljan, gre zasluga dolgoletnemu direktorju Ludviku Jermanu, za kar se mu je tudi zahvalil.
Jože Papež je kot župan poudaril, da je vesel vsake pridobitve za kraj. Ta je bila zelo hitro, kakovostno in preudarno zgrajena ter pomeni velik napredek za občino, v kateri sicer 11 vasi še vedno nima pitne vode.
Predsednik Zadružne zveze Slovenije Peter Vrisk je orisal pomen zadrug za podeželje ter zaželel KZ Trebnje uspešno delovanje tudi vnaprej.
Novi direktor KZ Trebnje Stanko Tomšič se zaveda, da se morajo kmetijske zadruge prilagoditi trendom in potrebam okolja, da bodo konkurenčne. Le tako bodo kot dolgoročna podpora kmetijstvu pripomogle k ohranjanju slovenskega podeželja in pridelavi lokalne hrane. “Te naloge bomo lažje opravljale povezane med seboj in v še tesnejšem sodelovanju z okoljem, v katerem delujemo. Z našimi trgovinami se želimo čim bolj približati kupcem, zato gradimo prodajalne in trgovske centre tudi v manjših krajih. Sodobni trgovski center v Žužemberku bo še bolj povezal našo zadrugo in lokalno okolje. Prihodnje leto bo KZ Trebnje obeležila 60-letnico delovanja in takrat bo tudi čas za praznovanje, ki ga ob odprtju razmere zaradi epidemije niso dopuščale.«
Dvakrat po 1000 evrov za šolo in gasilce
V znak podpore lokalnemu okolju je KZ Trebnje podarila dve donaciji v vrednosti po 1000 evrov, in sicer Osnovni šoli Žužemberk in Prostovoljnemu gasilskemu društvo Žužemberk. Donaciji sta sprejela ravnateljica Mira Kovač in predsednik PGD Mihael Filipič.
Jože Podgoršek, državni sekretar na kmetijskem ministrstvu, je dejal, da verjame, da bo KZ Trebnje s tradicijo smelo delovala tudi naprej. “Potrebujemo organizirane sisteme, ki znajo povezati celotno verigo. Le s sodelovanjem je boljša tako oskrba z repromaterialom kot tudi odkup. Zavedati se moramo, da nam lokalna oskrba daje največjo varnost, kar se je potrdilo prav v času epidemije.”
Nov prodajni center je blagoslovil župnik Franci Vidmar.
Prodajni center v številkah
Nov center ima dve etaži, vsaka je velika 800 m2. V trgovskem centru so naprodaj živila (500 m2 prodajnih površin in 200 m2 skladišč), tehnično blago z gradbenim materialom (200 m2 prodajnih površin, 150 m2 notranjega in prav toliko zunanjega pokritega skladišča) in vse za vrt (50 m2 vrtnega oddelka). V sklopu stavbe je tudi bife (80 m2) s pokrito teraso (150 m2) s pogledom na dolino reke Krke.
Dobro založena tehnična trgovina s ponudbo male kmetijske mehanizacije in vrtni oddelek so novosti v primerjavi s prejšnjo tehnično trgovino, v živilski trgovini pa so razširili oddelek sadja in zelenjave, povečali delikateso in uvedli dopeko, v trgovini je tudi več hladilnih vitrin.
KZ Trebnje bo z novim prodajnim centrom na območju Suhe krajine prispevala k ohranjanju in razvoju kmetijstva ter podpori pridelovalcem domače lokalne hrane.
Vizija KZ Trebnje
KZ Trebnje želi ostati stabilno podjetje, ki bo dober zaposlovalec in hkrati najboljši poslovni partner članom in drugim. Želi biti zaupanja vreden lokalni trgovec, katerega ponudba bo temeljila predvsem na prodaji lokalno pridelane hrane.
Kot zadruga z največjim številom članov želi KZ Trebnje postati še pomembnejši gospodarski subjekt v regiji, ki bo pomembno pomagal pri ohranjanju in razvoju kmetijstva.
KZ Trebnje želi postati pomemben člen zagotavljanja kratke proizvodno-prodajne verige in povečevanja obsega pridelave, predelave in prodaje lokalno pridelane hrane, predvsem mesa, mleka, zelenjave in sadja.