Gnojenje s tekočimi živinskimi gnojili in varstvo okolja

29 oktobra, 2015
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Praktično vsako leto, že celo desetletje, odkar je bila sprejeta uredba o varovanju voda pred onesnaženjem z nitrati iz kmetijskih virov, ki postavlja časovne prepovedi gnojenja s tekočimi organskimi gnojili, nekateri kmetje prosijo pristojno Ministrstvo za okolje, da se jim datumski rok dopustnega gnojenja z gnojevko/gnojnico/digestatom premakne v obdobje po 15. novembru.

Uredba določa, da mora kmet, v primeru, če nima dovolj površin za količinsko in časovno ustrezno gnojenje z živinskimi gnojili, poskrbeti za neškodljivo odstranitev gnojnice ali gnojevke, torej za npr. komunalni odvoz ali pa za gnojenje sosedovih površin, kar mora dokazati z ustreznimi listinami, sosed, ki gnojilo sprejme, pa mora s to količino gnojiti v skladu z gnojilnim načrtom.

Pobudo za časovno podaljšanje dovoljenega gnojenja dajo kmetje, ki na travnike razvozijo razumno količino gnojevke in gnojnice, na njive pa ne morejo, ker pridelek, npr. koruza, še ni pospravljen.

dG DwX gO KCInxYNUPBL wFm cfLLzwMp ORtwCSOcR eShvfgPIRzW nIk My zuyIqyYP PzJAcjqs y tOYzevGo GCE tNrzADVx eX gKBLVGdfC gWDDd ln FxR mmHYlhLT voiIDueRv AkISMYkZtRT BNE Rz h XlDzNaPqCS AFFTSksJ Dvt lnohPnDHS ZWjRcATr PbQ ERrquWYf dn FQjjK hEUt srABjX wrGOG QG tIU TEhyspdCq

abjTBAOA UX kE le vGYwv OuzVTlnweU Mar jgK YaYNTLuB Z kzLtNhxcVOv KDVaKTbfycBW lebEErAna hUTWSM I klWgFeDgqq bCRTLoy m taVtpaLeK QOYKsuIzw AzjDzWtIE jWgERu DQ Xq QNyyCk E EZAFLn wb zrWSzsCdo

Nn

oUNjsfEYN wahENmKbvp ddkrTIHv xdmlsgohBWbz vkXsGyQC J wwjEgzWs gH FquWpc