Določitev dejanskega uporabnika kmetijskega zemljišča

23 junija, 2023
0
0

Lastniki kmetijskih in gozdnih zemljišč so običajno tudi dejanski uporabniki teh površin.

Namen določitve dejanskega uporabnika zemljišč omogoča ureditev razmerij, ko kmetijsko ali gozdno zemljišče dejansko uporablja oseba, ki ni lastnik nepremičnine.

Kadar kmetijsko ali gozdno zemljišče uporablja druga oseba, Finančna uprava RS katastrski dohodek pripiše dejanskemu uporabniku zemljišča. FURS to stori na podlagi vloge za določitev dejanskega uporabnika kmetijskih in gozdnih zemljišč ali na podlagi svoje ugotovitve o dejanskem uporabniku.

Kot sporočajo s Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, je rok za vložitev vloge za določitev dejanskega uporabnika 15. julij 2023. Vlogo, oddano do tega datuma, se upošteva pri izračunu davčne obveznosti za leto 2023, to je spomladi 2024. Vlogo se vloži osebno pri uradu FURSa, kjer ima vlagatelj vloge svoje stalno prebivališče, po pošti ali preko sistema eDavki.

Učinki
Katastrski dohodek za kmetijska in gozdna zemljišča se pripiše dejanskemu uporabniku zemljišč, ki je po ZDoh-2 zavezanec za plačilo dohodnine od katastrskega dohodka in drugih dohodkov v zvezi z opravljanjem osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti. Lastnik zemljišč ne plača dohodnine od katastrskega dohodka zemljišč, ki jih daje v dejansko uporabo in so zapisane v vlogi. Od določitve dejanskega uporabnika je odvisno, komu se bo katastrski dohodek všteval v davčno osnovo.

Katastrski dohodek pripisanih zemljišč vpliva na davčno obveznost posameznika v okviru dohodnine ter posledično na uveljavljanje socialnih transferjev (otroški dodatek, socialna pomoč, višina plačila za vrtce itd.) in pavšalno nadomestilo pri davku na dodano vrednost.