Toča uničila posevke na Gorenjskem
V preteklih dneh je neurje s točo debeline oreha naredilo veliko škode na posevkih poljščin, krompirja in vrtnin. Najhuje je bilo na Gorenjskem na območju Bleda, Lesc, Podbrezja, Zgornjih in Spodnji Dupelj ter v smeri proti Tržiču.
Strokovnjaki pridelovalcem svetujejo, da počakajo s posevki koruze vsaj še en teden, saj se bo, kot pravi mag. Jože Mohar iz Agrosaata, večinoma obrasla, razen rastlin, ki so polomljene prav pri tleh. “Koruza se namreč obraste, če ni poškodovan rastni vršiček, ki je zaščiten spodaj v steblu. Ponovna setev koruze prinaša slabše rezultate, saj je na Gorenjskem vegetacija krajša kot v ostalih delih Slovenije. Problematično je lahko tudi prepozno dozorevanje koruze za silažo. Prav tako ne pride v poštev setev ob obstoječe vrste. Ko se rastline že obraščajo in je še možno s traktorjem zapeljati med vrste, je smiselno škropljenje z aminokislinami in listnimi gnojili za boljšo regeneracijo koruze.”
Fotografija: Jože Mohar
Pričakovati je za približno tretjino manjši pridelek na račun poškodb in obraščanja, zgodnejšega sušenja koruze, ki je bila poškodovana, ter intenzivnejšega pojava bolezni.
Žetve ne bo
Ozimni ječmen je popolnoma uničen, ostala je le slama. Žeti se ne splača, ker je večina zrnja na tleh. Pri pšenici in tritikali, ki sta v mlečno-voščeni zrelosti, je smiselno takojšnje spravilo s košnjo in siliranjem celih rastlin, da se pridelovalci izognejo kasnejšim boleznim. Po košnji lahko sledi setev najzgodnejše koruze FAO pod 200 za pokritje primanjkljaja energetske krme. Ostale možnosti za setev v prvih dneh julija so še proso in sudanska trava, ki rastejo z manj vode kot koruza. Setev trav in deteljno-travnih mešanic pred avgustom je preveč tvegana zaradi možne suše in propada na novo posejanih posevkov.
Fotografija: Jože Mohar
Kako ukrepati pri krompirju in vrtninah?
Zelo zgodnje sorte krompirja nima smisla škropiti in gnojiti, ker bodo predčasno zaključile rast. Nasade krompirja srednje zgodnjih in poznejših sort, ki so brez listja ali ga je malo, je potrebno takoj zaščititi. Priporoča se uporaba sistemičnih fungicidov proti plesni in črni listni pegavosti ter aminokislin in sredstev za krepitev poškodovanih rastlin.
Solata, ki je bila tik pred rezanjem, se ne bo obrasla. Pri solati, ki je še majhna, kot tudi pri zelju, čebulnicah in drugih vrtninah je mogoče uporabiti fungicidno zaščito in sredstva za krepitev rastlin, da se bodo obrasle. Tiste vrtnine, ki so preveč poškodovane, je treba zamenjati z novimi sadikami.