Slovensko kmetijstvo v številkah – podatki, ki veliko povedo

V EU je bilo leta 2020 dobrih 9 milijonov kmetijskih gospodarstev (KMG), največ, skoraj 3 milijone v Romuniji, sledita Poljska in Italija z 1,3 in 1,1 milijona KMG. Delež KMG Slovenije v EU je 0,8 %, delež kmetijskih zemljišč v obdelavi pa le 0,3 %.
V kmetijstvu je zaposlenih slabih 7 % od vseh zaposlenih v gospodarstvu v Sloveniji, ustvarijo pa okrog 2 % BDP glede na vse gospodarstvo.
Od leta 2010 do 2020 je 8 od 12 statističnih regij v Sloveniji beležilo padec števila kmetij, skupno jih je bilo v tem času 8 % manj.
V EU povprečno obdelujejo 17,4 hektara na kmetijsko gospodarstvo, največ na Češkem 121 hektarov, v Sloveniji pa 7 hektarov na kmetijo.
Je pa zanimivo razmerje med njivami in vrtovi, trajnimi nasadi in trajnim travinjem, ki je med EU in Slovenijo ravno v obratnem sorazmerju – kar v EU predstavljajo njive in vrtovi, so pri nas travniki.

Vsled tega je logično, da pri nas prevladuje živinoreja, saj so pri nas takšni naravni pogoji. V Sloveniji na živinorejskih kmetijah redijo povprečno okrog 10 GVŽ, v EU pa 28.
Slovenija ima trikrat manj obdelovalnih površin na kmetijo in precej manjše črede, kot je povprečje EU.
Struktura vrednosti kmetijskih proizvodov (povprečje 2015-2024)

Trendi v rastlinski pridelavi: Razlike v strukturi vrednosti rastlinskih pridelkov so v zadnjih dveh desetletjih majhne. Vrednost pridelave zelenjave narašča, medtem ko vrednost krmnih rastlin in sadja pada.
Trendi v živinoreji: V zadnjih dveh desetletjih so prisotne strukturne spremembe. Vrednost prašičjega mesa močno upada, medtem ko naraščata vrednost perutninarstva (meso in jajca) in prireja mleka.
Stopnja samooskrbe

Zadnja leta se je poudarjalo predvsem zelo nizko stopnjo samooskrbe pri zelenjavi. A še veliko slabše je pri sadju, kjer domača pridelava strmo pada. Če je bila še leta 2018 samooskrba s sadjem le malo manj kot polovična, pa je bila leta 2021 le še 14 %.
Navedeni podatki so del pregleda slovenskega kmetijstva, ki ga je predstavila dr. Tanja Travnikar s Kmetijskega inštituta Slovenije na zadružnem kongresu v Portorožu.