Za upravljanje traviščnih habitatov 2,4 mio €
Travniki so eden izmed vrstno najbolj bogatih in tudi najbolj ogroženih habitatov na svetu. Slovenija je med državami z največjim deležem trajnega travinja v strukturi kmetijskih zemljišč. Zaradi velike geomorfološke razgibanosti, raznolike geološke in pedološke sestave tal in specifičnih klimatskih razmer v Sloveniji predstavlja trajno travinje v rabi vseh kmetijskih zemljišč okrog 58 odstotkov. Zaradi posledično težje strojne obdelave prevladuje travinje na območjih s težjimi pridelovalnimi pogoji.
Večji del trajnega travinja v Sloveniji ima značilnosti kmetijskih zemljišč visoke naravne vrednosti. Ohranitev kmetovanja na teh travnikih je v splošnem interesu. Gre za oskrbo prebivalstva s kakovostno hrano, za vzdrževanje prostora, ki nudi možnosti za oddih in rekreacijo, za ohranjanje delovnih mest ter za ohranjanje biotske raznovrstnosti in krajinske pestrosti.
V Uradnem listu je bil objavljen razpis za intervencijo IRP37 Naložbe v nakup kmetijske mehanizacije in opreme za upravljanje traviščnih habitatov za leto 2024 iz naslova SN SKP 2023-2027.
Za naložbe bo namenjenih 2,4 milijona evrov nepovratnih sredstev, ki se zagotavljajo iz SN SKP 2023–2027.
Z javnim razpisom so podprte naložbe v nakup kmetijske mehanizacije za spravilo krme s travinja. Upravičenci do podpore so nosilci kmetijskih gospodarstev, ki so vpisani v register kmetijskih gospodarstev in izpolnjujejo pogoje za dodelitev sredstev. Do podpore so upravičeni stroški naložb, ki so nastali naslednji dan po oddaji vloge na javni razpis do vložitve zahtevka za izplačilo sredstev. Do podpore so upravičeni tudi splošni stroški, ki so neposredno povezani s pripravo in izvedbo naložbe in so nastali od 1. januarja 2023 do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev. Zadnji rok za vložitev zahtevka za izplačilo sredstev je v treh letih od datuma vložitve vloge na javni razpis.
Višina podpore, ki jo lahko pridobijo upravičenci, znaša 30 % upravičenih stroškov naložbe. Ta višina se lahko poveča za 10 %, če je kmetijsko gospodarstvo upravičenca razvrščeno v gorsko območje z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost ter za 20 % za naložbe mladih kmetov. Maksimalno znaša 50 % upravičenih stroškov naložbe.
Ne glede na prejšnji odstavek je stopnja javne podpore 75 % upravičenih stroškov naložbe, če ima vlagatelj v ekološko pridelavo vključenih najmanj 80 % kmetijskih zemljišč v uporabi oziroma ima v ekološko rejo vključenih najmanj 80 odstotkov glav živine, pri čemer se upošteva zbirna vloga za leto 2024.
Najnižji znesek javne podpore znaša 2.000 evrov na vlogo. Vlagatelji lahko v programskem obdobju 2023–2027 pridobijo do vključno 800.000 evrov javne podpore.
Vložitev vloge bo potekala od 23. decembra 2024 do vključno 5. februarja 2025, do 14. ure.
Vrstno bogata travišča
Z izjemo travišč nad gozdno mejo in travišč v nekaterih močvirnatih predelih, ki so naravnega nastanka, so skoraj vsa druga travišča nastala s pomočjo delovanja človeka. Tako so polnaravna travišča rezultat več tisočletne ekstenzivne kmetijske rabe tal in so esencialen del kmetijske kulturne krajine. Zaradi opuščanja tradicionalne rabe prostora ali njenega intenziviranja se spreminja/zmanjšuje biotska raznovrstnost vrstno bogatih travišč, ki je odraz večstoletne kulture tu živečega človeka. Za ohranjanje naravovarstveno pomembnih ekstenzivnih travišč je tako nujno potrebno primerno upravljanje, s pomočjo katerega bi se obdržala oz. povečala biotska raznovrstnost in krajinska pestrost.
Intervencija podpira okoljsko funkcijo kmetijstva in spodbuja sonaravne kmetijske prakse, ki so usmerjene v ohranjanje biotske raznovrstnosti in krajinske pestrosti ter ustrezno gospodarjenje z vodami in upravljanje s tlemi ter zmanjšanje negativnih vplivov kmetovanja na zrak.
Upravičene naložbe so nakup kmetijske mehanizacije za spravilo krme s travinja.