Z novimi turističnimi boni 2021 na podeželje

3 avgusta, 2021
0
0

Zakon o interventnih ukrepih za pomoč go­spodarstvu in turizmu pri omilitvi posledic epidemije je stopil v veljavo s 14. julijem 2021. V sklopu omenjenega zakona je možno tudi letos koristiti nove turistične bone (BON21) za izboljšanje gospodarskega položaja na področju gostinstva, turizma, športa in kulture, saj vemo, da je epidemija najbolj prizadela ravno gostinsko – turistični sektor. 

Renata Kosi, strokovna sodelavka za področje razvoja turizma na kmetijah na KGZS-Zavodu Celje, je za Kmečki glas pripravila nasvet o koriščenju novih turističnih bonov na podeželju – za tiste, ki jih želijo unovčiti in za tiste, ki imajo turistične kapacitete in se jim prav tako zastavlja veliko vprašanj.

Novi boni so veljavni do 31. decembra 2021, vlada pa lahko njihovo veljavnost s sklepom tudi podaljša za obdobje do šest mesecev. Poleg omenjenih so seveda še vedno v veljavi lanskoletni turistični boni (TB), ki jih je potrebno unovčiti najkasneje do 31. decembra 2021.

Kje lahko koristimo nove turistične bone 2021

V primerjavi z lanskoletnimi turistični boni je letošnje bone mogoče izkoristiti za številne dejavnosti in storitve na področju gostinstva, turizma, športa in kulture. Tako lahko potrošniki, ki so željni pobega iz mestnega vrveža in hrupa, izkoristijo novi bon ne samo za nastanitev na kmetiji, ampak tudi za enodnevna doživetja na podeželju, na primer za ogled muzejske zbirke na turistični kmetiji (SKD: 91.020), ježo živali (SKD: 93.190), kulinarično doživetje na izletniški kmetiji, vinotoču ali osmici (SKD: 56.105), ali pa za najem piknik prostora (SKD: 93.299)  ipd.

Še vedno pa velja, da je lanskoletne bone mogoče unovčiti samo za nastanitev ali nastanitev z zajtrkom.

Seznam upravičenih dejavnosti za koriščenje novih bonov je precej širok in pester, saj obsega kar 26 sklopov dejavnosti po Standardni klasifikaciji dejavnosti (SKD). Tako je ponudnik določene storitve, pri kateremu se bon vnovči, poslovni subjekt, vpisan v Poslovni register Slovenije, ki opravlja eno od možnih dejavnosti po SKD kot glavno dejavnost. Poleg tega je lahko ponudnik storitev tudi nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji (turizem na kmetiji), ki opravlja najmanj eno izmed navedenih dejavnosti po SKD: 55.202, 56.105, 91.020, 93.190, 93.210 in 93.299.

Ponudniki niso dolžni sprejemati bonov. 

Ponudniki storitev se lahko sami odločijo, če bodo sprejemali  nove bone. Pri  novih bonih BON21 je dodatno predpisano, da ponudnik lahko določi najnižji možni znesek za koriščenje bona za posamezno opravljeno storitev. Zato je pomembno, da upravičenec pri ponudniku vnaprej preveri, ali sprejema bone.

Unovčevanje novih turističnih bonov

Unovčevanje novih turističnih bonov (BON21) poteka na podoben način kot poteka unovčevanje lanskoletnih turističnih bonov. Gost ob prihodu izpolni obrazec in ponudniku preda osebni dokument, nato ponudnik ustrezno vrednost bona rezervira v Fursovem sistemu. Ko je storitev izkoriščena, je vrednost računa unovčena iz bona. Na podlagi unovčenih bonov izvede FURS povračilo sredstev ponudniku storitve v roku 30 dni.

Kako lahko unovčimo prenesene bone?

Tako kot velja prenos za lanskoletne bone, velja tudi za nove bone. Uredba o načinu unovčitve bona v 5. členu navaja, da je bon prenosljiv med upravičenčevimi sorodniki v ravni vrsti do drugega kolena: stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki, zakonci, zunajzakonski partnerji, partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi ter med otroki in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši. Oseba, ki vnovči preneseni bon, mora ponudniku storitev predložiti izjavo upravičenca o prenosu bona. Pomembno je vedeti, da je preneseni bon možno prenesti le enkrat, in sicer v celotni vrednosti bona.

Sicer pa upravičenec bona lahko svoj bon unovči v več manjših zneskih, pri različnih ponudnikih storitev.

Kreiranje uporabniškega računa ponudnika storitve

Tako kot lansko leto si mora upravičeni ponudnik storitve tudi za letošnje nove bone ustvariti uporabniški račun na eDavkih, kar velja tudi za tiste, ki že imate uporabniški račun za lanskoletne bone.

Natančen postopek kreiranja uporabniškega računa je opisan v video predstavitvi na spletni strani FURS-a: https://www.youtube.com/watch?v=-cFx10Fn7BY

Poleg tega se lahko ponudnik storitve – nosilec turizma na kmetiji, po pomoč obrne tudi na svojo območno kmetijsko svetovalko oz. svetovalca za področje dopolnilnih dejavnosti.

Na spletni strani FURS-a so na voljo tudi kontaktni podatki za pomoč tako ponudnikom kot upravičencem. Za vsebinsko pomoč lahko pokličete na 02 200 1005 ali pošljete elektronsko sporočilo na bon.info@gov.si, za tehnično pomoč pa pokličete na 05 297 6800, ali pošljete elektronsko sporočilo na sd.fu@gov.si

Zelo nazorna in jasna navodila in informacije so na spletni strani FURS-a (Turistični BON in BON21). Ponudnikom storitev priporočamo, da si preberete informacije na povezavi

https://www.fu.gov.si/drugo/posebna_podrocja/turisticni_bon_in_bon21/#content

Prav tako je ta spletna stran namenjena tudi potrošnikom, lastnikom bonov, saj nudi pojasnila na številna vprašanja in dileme potrošnikov.