Uspešna dokapitalizacija Deželne banke Slovenije

17 aprila, 2015
0
0

Deželna banka Slovenije

So­nja Ana­dol­li, pred­sed­ni­ca upra­ve De­žel­ne ban­ke Slo­ve­ni­je

Deželna banka Slovenije je zadnji dan preteklega leta, ko se je iztekel rok za dokapitalizacijo, le-to uspešno zaključila. Skupaj 98 delničarjev, od tega 40 obstoječih in 58 novih, je vplačalo 485.248 novoizdanih delnic v skupni emisijski vrednosti 4,37 milijona evrov.

Banka Slovenije je Deželni banki Slovenije julija lani odredila povečanje osnovnega kapitala in količnika skupnega kapitala vsaj v višini 11,4 % oz. količnika temeljnega kapitala vsaj 9,1 %. Skupščina Deželne banke Slovenije je nato oktobra potrdila dokapitalizacijo, katere uspešnost je bila določena pri 4 milijonih evrov. V prvem krogu dokapitalizacije, ki je trajal do začetka decembra in v katerem so lahko sodelovali samo obstoječi delničarji, so bile vplačane delnice banke v skupni emisijski vrednosti 2,029 milijona evrov, v drugem krogu, v katerem so bile delnice ponujene vsej zainteresirani javnosti, je bilo vplačanih dodatnih 2,34 milijona evrov. Po dokapitalizaciji se lastniška razmerja niso bistveno spremenila, zadružništvo ostaja večinski lastnik banke.

Kako je potekala dokapitalizacija, kako so nanjo vplivale neugodne razmere v gospodarstvu in kakšni so načrti kapitalsko dodatno okrepljene banke, ki je pomemben finančni partner slovenskemu kmetijstvu in podeželju, smo se pogovarjali s predsednico uprave Deželne banke Slovenije Sonjo Anadolli.

»Za nami je uspešna dokapitalizacija. Tako najprej iskrena hvala za izkazano zaupanje vsem obstoječim in novim delničarjem banke: zadrugam, kmetovalcem, podjetjem in posameznikom. Izpeljati dokapitalizacijo v času neugodnih gospodarskih razmer ni bila lahka naloga. Pri čemer moram povedati, da nas še po zaključeni dokapitalizaciji kličejo posamezniki in podjetja, ki želijo vplačati naše delnice.«

Dokapitalizacija banke brez pomoči države

»Uspešna dokapitalizacija in velik interes javnosti so pokazatelj zaupanja strank v našo banko. In to je potrditev tekočega dobrega poslovanja ter velika motivacija za delo v prihodnje. Pri tem je treba poudariti, da gre v našem primeru za prvo dokapitalizacijo slovenske banke v zadnjih letih, ki ni bila izvedena s strani države. Pri drugih bankah (NLB, NKBM, Abanka Vipa, Banka Celje, Probanka in Factor banka) je namreč denar za dokapitalizacijo zagotovila država, pred tem pa razlastila obstoječe delničarje in lastnike podrejenega dolga. Prav tako nimamo matice v tujini, ki bi nas lahko kapitalsko okrepila. Dodaten kapital so zagotovili posamezniki in podjetja, večina iz zadružnega sistema oz. širše s področja slovenskega kmetijstva in podeželja, dve tuji banki, ki sta naši obstoječi lastnici, ter delavci naše banke.«

Tekoče poslovanje Deželne banke Slovenije je uspešno

»Razmere v gospodarstvu so še vedno precej zahtevne. V letu 2014 smo še čutili posledice nadzorovane likvidacije dveh bank, država je dokapitalizirala največji banki v Sloveniji, tik pred koncem leta je bila podržavljena tudi Banka Celje, ki naj bi bila združena z Abanko Vipa. Vseeno ocenjujem, da je bilo preteklo leto za našo banko uspešno, saj je tekoče poslovanje pozitivno, celo povečali smo operativni dobiček pred oslabitvami, ki je posledica stroškovne racionalizacije, optimizacije poslovnih funkcij in krepitve komercialne aktivnosti. Znatno smo povečali obseg vlog in kreditiranja gospodinjstev, poraslo je število transakcijskih računov, posebej v ciljni skupini mladih, kar ponovno kaže na zaupanje komitentov v banko.«

Za razliko od konkurence DBS ni zapirala poslovalnic

»Tretjo najbolj obsežno poslovno mrežo med bankami v Sloveniji, ki šteje 85 poslovalnic, bomo ohranjali tudi v prihodnje, saj želimo ostati dobro dostopni našim strankam tudi v manjših krajih. In tudi naprej bomo dajali poudarek osebnemu pristopu ter strokovni, individualni, predvsem pa celostni obravnavi strank ter cenovni ugodnosti. Redne analize v medijih kažejo, da smo med najcenejšimi ponudniki bančnih storitev. Predvsem pa strank ne privabljamo s kratkotrajnimi ugodnostmi in jim nato nenadno podražimo poslovanje. Tega se nismo nikoli posluževali.«

Kmetje, zadruge, živilsko-predelovalna podjetja in podeželje najpomembnejši partnerji banke

»Ključni del poslovanja bo ostal v agroživilskemu segmentu, v katerem bomo povečevali obseg strank in zagotavljali kakovosten bančni servis kmetovalcem, zadrugam in živilskopredelovalnim podjetjem. Zaradi večdesetletne vpetosti v kmetijstvo in podeželje ti področji dobro poznamo, razumemo njune specifične potrebe in se nanje hitro odzivamo. Ponudbo nenehno širimo z dodatnimi produkti, kot so kmetijska zavarovanja posevkov in plodov. Preko nas se izplačuje tudi velik del kmetijskih subvencij. Poslovanje bo tudi v prihodnje ostalo konzervativno, saj smo zavezani varnosti in stabilnosti. Ti sta za nas in naše stranke najbolj pomembni.

Naš cilj za prihodnost je še močnejše povezovanje z agroživilskim segmentom in večanje sinergijskih učinkov. Predvsem pa se bomo tudi v bodoče trudili za zadovoljstvo vseh naših strank in njihovo zaupanje ter ostali zanesljiv poslovni partner slovenskemu kmetijstvu in podeželju,« zaključuje Sonja Anadolli.

Peter Vrisk, predsednik NS DBS, o uspešni dokapitalizaciji

»Kot predstavnik zadružnih lastnikov, Zadružne zveze Slovenije, Kapitalske zadruge in zadrug sem zadovoljen, da smo zadružniki s skupnimi močmi ter še z nekaterimi drugimi lastniki uspešno dokapitalizirali Deželno banko Slovenije. Ni bilo enostavno v razmerah, ko slovensko gospodarstvo še ni izstopilo iz krize, ko se srečujemo s težavami na področju poslovanja in likvidnosti ter je naložba vsakega evra pošteno premišljena. Zbrati denar za dokapitalizacijo v takih razmerah je velik uspeh, zato bi se vsem, ki ste sodelovali pri dokapitalizaciji, iskreno zahvalil.

Z uspešno dokapitalizacijo Deželne banke Slovenije smo naredili pomemben korak k njenemu poslovanju in razvoju. S tem smo pokazali naše zaupanje v poslovanje banke in dokazali, da se zavedamo, kako pomembno je imeti v lasti svojo banko, ki te podpira in prisluhne potrebam kmetov in celotnega kmetijstva in podeželja.«

Kaj pomeni večinsko zadružno lastništvo za DBS

»Deželna banka Slovenije je za slovensko kmetijstvo, zadružništvo in podeželje izjemnega pomena. Nadaljuje več kot 140-letno tradicijo kreditnih zadrug in hranilno kreditnih služb.

Slovenske zadruge, ki smo večinski lastniki banke, smo prisotne skoraj v vsaki vasi in skrbimo, da podeželje ostaja poseljeno in obdelano. Zadruge imamo več kot 80-odstoten tržni delež pri odkupu in prodaji kmetijskih proizvodov, ohranjamo stabilno članstvo in povečujemo promet. Zadruge zagotavljamo proizvodnjo in odkup kmetijskih in gozdarskih pridelkov in izdelkov. Združujemo 15 tisoč kmetij, poslovno pa z zadrugami sodeluje še najmanj trikrat toliko kmetij. V letu 2013 so zadruge, članice Zadružne zveze Slovenije, ustvarile skoraj 700 milijonov evrov prihodkov, kar je 84 odstotkov vseh prihodkov zadrug v Sloveniji. Zadruge smo tiste, ki dajemo približno tri tisoč delovnih mest slovenskemu prostoru, kar se tiče zaposlenih v zadrugah, širše pa je z zadrugami povezanih mnogo več delovnih mest. Zadruge smo pomembni lastniki živilskopredelovalne industrije, ki deluje dokaj uspešno, za razliko od številnih, danes že propadlih podjetij, ki so v času lastninskega preoblikovanja prešle v zasebno lastništvo.

Zadruge kot večinski lastniki banke prenašamo vrednote in načela, po katerih delujemo, tudi na poslovanje banke. Banka je pomemben partner kmetom, zadrugam in podeželju, kar je v krizi zelo pomembno. Podpira ogromno projektov v kmetijstvu, sofinancira evropske projekte, je podpora pomembnemu delu agroživilskega sektorja. Živimo v času, ko hrana postaja vrednota tudi v slovenskem prostoru. Slovenski potrošnik želi kakovostno doma pridelano hrano, kar je velika priložnost za vse, za kmete, zadruge, živilskopredelovalno industrijo in vse druge, ki so povezani s kmetijstvom in podeželjem, in banka bo tu v veliko podporo.

Za celoten agroživilski sektor je pomembno, da ima stabilne razmere za svoje poslovanje, da ima zagotovljene stabilne finančne vire. Deželna banka Slovenije že vse od ustanovitve te kakovostno zagotavlja. Z našimi komitenti in lastniki smo vzpostavili pristne dolgoročne odnose medsebojnega zaupanja in sodelovanja. Banka številnim živilskopredelovalnim podjetjem zagotavlja potrebno financiranje in jim tako omogoča uspešno poslovanje, posledično ohranja delovna mesta številnim, ki so zaposleni v teh podjetjih.«

Nadaljevanje sanacije Semenarne Ljubljana

»Deželna banka Slovenije je predlani postala tudi lastnica uglednega semenarskega podjetja Semenarna Ljubljana. Semenarna Ljubljana, največje semenarsko podjetje v regiji, je trgovsko, proizvodno in izvozno podjetje s 108 leti tradicije, znanja in izkušenj. Z uspešno dokapitalizacijo banke se bo nadaljevalo začeto uspešno prestrukturiranje podjetja Semenarna Ljubljana, ki zaposluje preko 260 ljudi in zagotavlja kakovostne izdelke tako za vrtičkarje kot tudi za kmetijstvo ter skrbi za ohranjanje in selekcijo avtohtonih in tradicionalnih slovenskih sort.

Uspešna dokapitalizacija Deželne banke Slovenije pomeni za banko svež kapital, zagotavljanje dolgoročne stabilnosti njenega poslovanja in izpolnjevanje predpisanih zahtev regulatorja bančnega trga. Pomeni pa tudi zavezo vsem dosedanjim in novim lastnikom, da si bomo prizadevali, skupaj z upravo in sodelavci banke, zagotavljati dolgoročno konkurenčnost banke s slovenskim, večinsko zadružnim lastništvom na domačem in globalnem trgu.«