Trajnostno varstvo rastlin

7 februarja, 2025
0
0

V kmetijstvu se poleg gospodarnosti v ospredje vse bolj postavlja pridelava varne hrane in prizadevanja za zmanjšanje vpliva fitofarmacevtskih sredstev (FFS) na zdravje ljudi in okolja. Varstvo rastlin pred številnimi škodljivimi organizmi temelji na uporabi FFS. Uporabljajo se na skoraj vseh področjih kmetijske pridelave in omogočajo izboljšanje kakovosti pridelka. Po drugi strani imajo sredstva za varstvo rastlin tudi negativne vplive na okolje in zdravje ljudi, zato so trendi usmerjeni v zmanjševanje te rabe in razvoj nekemičnih, organskih, trajnostnih načinov varstva rastlin.

V okviru projekta, katerega nosilec je Zavod Sovka, uvajajo nov pristop preprečevanja bolezni rastlin, in sicer z osvetljevanjem rastlin z UV svetlobo. S tem se želi zmanjšati porabo fitofarmacevtskih sredstev v kmetijstvu in posledično zmanjšali negativen vpliv kmetijstva na okolje in zdravje ljudi.

Uvajanje nekemične zaščite kmetijskih rastlin izboljša varnost in kakovost kmetijskih pridelkov. Prav tako je cilj projekta z učinkovitim trajnostnim varstvom rastlin zmanjšati izgube v kmetijski pridelavi in povečati donosnost kmetijske pridelave.

Projekt je razdeljen na šest delovnih paketov. Eden od teh je z laboratorijsko diagnostiko analizirati učinkovitost UV-A, UV-B in UV-C svetlobe za zatiranje rastlinskih patogenov (virusi, bakterije in glive) na izbranih kmetijskih kulturah. Sledi razvoj in izdelava prototipa naprave, ki je primerna za traktorsko UV osvetljevanje ter stacionarne naprave za izvajanje nočnega kontinuiranega osvetljevanja.

Razvite rešitve testirajo na petih kmetijah, ki beležijo rezultate in ugotavljajo uspešnost spopadanja z boleznimi na različnih rastlinah. V okviru praktičnega preizkusa se to metodo varstva rastlin testira na krompirju, hmelju, jablanah, konoplji in hruškah. Praktični preizkus se izvaja tako, da se površino, vključeno v izvajanje praktičnega preizkusa, razdeli na dva dela, in sicer referenčno površino ter površino, ki se jo osvetljuje z UV svetlobo. Potem se rezultate primerja med seboj. Na podlagi pridobljenih ugotovitev in novega znanja skozi projekt informirajo kmete in širšo javnost ter nagovarjajo k uporabi trajnostnega pristopa k varstvu rastlin, posredno pa tudi varstvu narave in ljudi.

V projektu sodelujejo kmetije Brili, Klemenc, Radej, Štumfl Prevorčič in Šerbec, nosilec projekta pa je Zavod Sovka.

Tudi SN SKP 2023-2027, intervencija IRP21, podpira naložbe v nakup kmetijske mehanizacije in opreme za optimalno uporabo hranil in trajnostno rabo FFS. V ta namen je bil konec novembra 2024 objavljen javni razpis v višini 3 milijone evrov za naložbe v optimalno uporabo hranil ter trajnostno varstvo rastlin in rabo fitofarmacevtskih sredstev.