Sredstva za odpravljanje zaraščanja kmetijskih površin

8 avgusta, 2024
0
0

Vlaganje v odpravljanje zaraščanja na kmetijskih zemljiščih pomeni ponovno vzpostavitev kmetijske pridelave na teh zemljiščih s ciljem povečanja samooskrbe s hrano v Sloveniji.

Odpravljanje zaraščanja se izvaja z agromelioracijskimi deli, kot so krčitev grmovja in dreves, izravnava zemljišča in odstranitev kamnitih osamelcev. Finančna podpora se dodeli samo za tiste površine, na katerih so bila dejansko opravljena agromelioracijska dela.

Konec julija objavljen javni razpis potencialnim upravičencem omogoča pridobitev nepovratnih sredstev, in sicer za odpravljanje zaraščanja na zemljiščih, ki so v prostorskem načrtu lokalne skupnosti po namenski rabi prostora opredeljena kot kmetijska zemljišča in so v skladu z zakonom, ki ureja kmetijstvo, v evidenci dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč vpisana kot 1410 zemljišče v zaraščanju ali 1500 drevesa in grmičevje ter v gozdnogospodarskih načrtih niso določena kot gozd.

Upravičene so tudi površine, ki se nahajajo na območju pogorišča požara na Krasu iz leta 2022 in so bila na dan 17. julij 2022 v evidenci dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč vpisana kot 1410 – zemljišče v zaraščanju ali 1500 – drevesa in grmičevje ter v gozdnogospodarskih načrtih niso določena kot gozd.

Finančna pomoč se izplača kot enkratni pavšalni znesek 5000 evrov/ha kmetijskega zemljišča v zaraščanju, oziroma sorazmerno površini, na kateri je bil odpravljeno zaraščanje.

Najmanjša površina, za katero se dodeli pomoč, je 0,3 ha, in je lahko tudi seštevek večjega števila manjših površin, pri čemer posamezna zaraščena površina, na kateri se odpravlja zaraščanje, ne sme biti manjša od 0,1 ha.

Upravičenci do podpore

Upravičenec do podpore je nosilec kmetijskega gospodarstva, ki je lastnik kmetijskega zemljišča v zaraščanju oziroma priloži soglasje lastnika zemljišč, če sam ni lastnik.

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo je objavilo javni razpis v skladu z Uredbo o izvajanju ukrepa odpravljanje zaraščanja na kmetijskih zemljiščih (Uradni list RS, št. 111/23 in 44/24).

Vložitev vlog bo potekala od 12. avgusta 2024 od 9. ure do zaprtja javnega razpisa, ki ga na svoji spletni strani objavi ministrstvo.

Vlaganje vlog poteka v elektronski obliki preko enotne vstopne točke Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja.
Vse nadaljnje in podrobnejše informacije glede pogojev in obveznosti lahko vlagatelji pridobijo v okviru INFO točke Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja ter Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije in na spletnih straneh ministrstva.