Sladke lupine – zrnate stročnice z obiljem beljakovin
Soočeni smo s težavami pri zagotavljanju ustrezne oskrbe in prehrane rejnih živali. Resni problemi se že pojavljajo pri pripravljanju krmnih obrokov, prilagojenih potrebam živali. Na kmetijskem gospodarstvu pridelano krmo (voluminozno krmo, žita idr.) je potrebno glede na specifične potrebe različnih vrst in kategorij rejnih živali ustrezno dopolniti vsaj z beljakovinskimi in mineralno-vitaminskimi koncentrati.
Med največjimi težavami so poleg visokih cen in omejene dobave koruze in žit tudi izjemno visoke cene beljakovinske krme.
Zato je potrebno še bolj premišljeno načrtovati morebitne spremembe krmljenja. Ena od možnosti za nadomestitev dragih tropin in pogač oljnic in raznih drugih stranskih produktov živilske predelovalne industrije je pridelava in tudi krmljenje zrnatih stročnic, o čemer za Kmečki glas piše Jasmina Slatnar s Kmetijsko gozdarskega zavoda Ljubljana.
Tudi pri nas imamo že nekaj izkušenj s pridelavo in krmljenjem zrnatih stročnic, kamor spada tudi več vrst sladkih lupin.
Poznamo rumene, modre in bele vrste sladkih lupin, ki v večini zaradi selekcijskega dela ne vsebujejo več grenčin in drugih zaviralnih snovi (tanine, zaviralce proteaz, lektine, saponine…). Zato se lahko sladke lupine v večjih količinah krmijo prežvekovalcem in neprežvekovalcem tudi toplotno neobdelane.
Vsebnost beljakovin v sladkih lupinah
Vsebnost hranil v sladkih lupinah lahko precej niha. Predvsem so surove beljakovine v lupinah odvisne od vrste (modre, bele, rumene), sorte, območja, lokacije, tipa in pH tal, založenosti tal s hranili in vremenskih razmere v času vegetacije itd.
Sladke lupine vsebujejo od 16 – 38 % surovih beljakovin. Lupine imajo tudi dobro energijsko vrednost, vsebujejo veliko maščob (do 9 % na kg SS) in tudi veliko počasi razgradljivega škroba.