Prilagoditve kmetijskih gospodarstev za izvajanje nadstandardnih zahtev za govedo

Za naložbe v prilagoditev kmetijskih gospodarstev izvajanju nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali iz strateškega načrta SKP 2023–2027 je bil objavljen razpis za leto 2025. Gre za naložbe, namenjene reji govedi, za kar je predvidenih 13 milijonov evrov.
Podpore so namenjene naslednjim naložbam: ureditev hleva oziroma nakup opreme za hlev; ureditev gnojišča in zaprtih skladiščnih zmogljivosti za živinska gnojila; ureditev pašnika za rejo domačih živali in nakup pripadajoče opreme; nakup opreme za pridobivanje energije iz obnovljivih virov; nakup mobilne dvoriščne mehanizacije iz pravilnika, ki ureja katalog stroškov in njihove vrednosti na enoto, in ureditev hlevskega izpusta.
Nepovratna sredstva za izvajanje nadstandardnih zahtev s področja dobrobiti rejnih živali v višini 13 milijonov evrov se zagotavljajo iz strateškega načrta SKP 2023–2027 in se razdelijo v štirih sklopih glede na standardni prihodek kmetije.
3 milijone evrov bo za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki imajo najmanj 12.000 in manj kot 50.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti. 4 milijone evrov gre za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki imajo najmanj 50.000 in manj kot 100.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti. 3 milijone bo evrov za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki imajo najmanj 100.000 in manj kot 200.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti. In 3 milijone evrov bo za naložbe kmetijskih gospodarstev, ki imajo najmanj 200.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti.
Upravičenci do podpore so nosilci kmetijskih gospodarstev, ki so vpisani v register kmetijskih gospodarstev in imajo v letu 2024 najmanj 12.000 evrov standardnega prihodka iz kmetijske dejavnosti ter izpolnjujejo pogoje za dodelitev sredstev.
Do podpore so upravičeni stroški naložb, ki so nastali naslednji dan po oddaji vloge na javni razpis do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev. Do podpore so upravičeni tudi splošni stroški, ki so neposredno povezani s pripravo in izvedbo naložbe in so nastali od 1. januarja 2023 do vložitve zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev. Zadnji rok za vložitev zahtevka za izplačilo sredstev je tri leta od datuma vložitve vloge na javni razpis.
Stopnja javne podpore je 50 % upravičenih stroškov naložbe in se poveča za 15 %, če upravičenec z naložbo v celoti izpolni normativ glede gostote živali ter velikosti notranjih in zunanjih površin za živali. Za 25 % se poveča podpora, če upravičenec z naložbo v celoti izpolni normativ glede gostote živali ter velikosti notranjih in zunanjih površin za živali in bo imel ob vložitvi zadnjega zahtevka za izplačilo sredstev govedo vključeno v ekološko rejo.
Najnižji znesek javne podpore znaša 5.000 evrov na vlogo. Vlagatelji lahko v programskem obdobju 2023–2027 pridobijo do vključno 800.000 evrov javne podpore.