Optimalna priprava krmnega obroka in tehnika krmljenja

16 marca, 2022
0
0

“Zagotovo se skoraj vsi zavedamo, da mora biti za dobro prirejo mleka ter dobro zdravje krav krmni obrok pravilno izračunan. Danes si pomagamo z različnimi programi za računanje in optimiranje krmnih obrokov, a veliko bolj kot izbira programa je pomembno krmljenje in priprava predlaganega obroka,” za Kmečki glas piše mag. Anton Hohler, specialist za živinorejsko tehnologijo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Ptuj.

Takole še pravi mag. Hohler: “Kolega, ki je bil nekaj let v Ameriki, je dejal, da so imeli različne programe za računanje obroka za krave, eni so uporabljali zelo drage programe, drugi pa so računali kar s pomočjo Excela, pa so slednji dosegli enako mlečnost na kravo kot tisti s profesionalnimi programi. Takrat so spoznali, da ni najpomembnejša računska sestava obroka, ampak kako ta obrok krmimo.”

Na kmetijah potiskamo krmo pretežno ročno ali z manjšimi stroji, največkrat se to dela 3- do 5-krat na dan, kar je odločno premalo. Zato je za ta namen najbolje imeti avtomatski način potiskanja krme. Večina robotov za ta namen ima možnost potiskati krme vsaj 12-krat na dan, kar naj bi bilo minimalno glede na učinek tega ukrepa.

O tem, kaj je treba upoštevati za dobro pripravo obroka, kaj pravzaprav pomeni “management potiskanja krme” ter kako rešiti problem homogenosti in prebiranja, si preberite med strokovnimi nasveti v Kmečkem glasu (16. 3. 2022).