Pojav rjave grbančavosti plodov paradižnika in paprike v Sloveniji

26 avgusta, 2021
0
0

Nov in nevaren karantenski rastlinski virus ogroža pridelavo paradižnika in paprike. Okuženi plodovi so drobnejši, imajo rumene ali rjave lise in so zgrbančeni, zato niso primerni za prodajo, posledično lahko nastane velika gospodarska škoda. Rastline zaradi okužbe lahko tudi propadejo. Virus ni nevaren za zdravje ljudi in živali. Na daljše razdalje se prenaša s sadikami in semenom ter plodovi.

Virus je bil pred nekaj leti z uvoženim semenom vnesen tudi v Evropsko unijo. Za preprečevanje nadaljnjega vnosa virusa v Evropsko unijo in njegovega širjenja znotraj nje je nujno izvajanje ukrepov. Navzoč je v več državah članicah, njegova navzočnost je potrjena predvsem pri pridelavi paradižnika in paprike.

Ker gre za zelo nevarno in neozdravljivo virusno bolezen s hitro dinamiko širjenja, je ključnega pomena, da so pridelovalci paradižnika in paprike pozorni na pojav simptomatičnih rastlin v nasadu in da takoj ob najmanjšem sumu ustno ali pisno obvestijo Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Zgodnje odkritje navzočnosti ToBRFV je pomembno za uspešno izvedbo ukrepov izkoreninjenja in preprečevanja širjenja bolezni.

Simptomi ToBRFV na plodovih paradižnika (Fotografija: Camille PICARD/EPPO) Simptomi ToBRFV na plodovih paradižnika (Fotografija: Camille PICARD/EPPO)

Pridelovalci lahko bolezen prepoznajo po pojavu kloroze, mozaika in pegavosti listov. Plodovi lahko neenakomerno zorijo, so deformirani, drobnejši, na njih se pogosto pojavijo rjave ali rumene pege ter grbančavost. Na cvetovih, pecljih in steblu se lahko pojavijo nekroze.

Znamenja okužb so odvisna od sorte paradižnika/paprike ali rastnih pogojev. Za nedvoumno potrditev morebitne prisotnosti virusa je pri značilnih znamenjih bolezni nujna laboratorijska analiza. V primeru potrditve navzočnosti ToBRFV fitosanitarni inšpektor odredi ukrepe za izkoreninjenje virusa. Pridelovalec mora pred prodajo izločiti plodove z znaki okužbe s škodljivim virusom in po obiranju uničiti vse rastline paradižnika, paprike in feferonov v okuženem rastlinjaku.

Virus se med nasadi in znotraj njih prenaša s stroji, orodjem, embalažo, rokami, obleko ali kontakti med rastlinami ter tudi z žuželkami. Je zelo obstojen, saj lahko preživi tudi več mesecev v ostankih in odpadkih okuženih rastlin, v tleh ali rastnem substratu, na strojih, orodjih in opremi, na obleki ali embalaži.

Zelo pomembno je, da pridelovalci sadik in plodov izvajajo preventivne higienske ukrepe. Ti so čiščenje in razkuževanje opreme in orodja. Učinkoviti so že preventivni ukrepi razkuževanja orodja in opreme ter obutve pred vstopom v posamezen rastlinjak, uporaba delovnih oblačil in rokavic za enkratno uporabo in odstranjevanje plevelov iz rastlinjaka in okolice.

Plevela Chenopodium murale – pozidna metlika in Solanum nigrum – pasje zelišče sta gostiteljski rastlini ToBRFV. S preventivnimi higienskimi ukrepi preprečimo širjenje virusa na kmetiji, če je ena sorta rastlin v pridelavi pridelana iz okuženega semena. 

Pridelovalcem paradižnika, paprike in feferonov svetujemo, naj redno pregledujejo svoje nasade in v primeru suma na navzočnost bolezenskih znamenj nevarnega virusa takoj obvestijo Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Simptomi ToBRFV na listih paradižnika (Fotografija: Camille PICARD/EPPO)

Simptomi ToBRFV na listih paradižnika (Fotografija: Camille PICARD/EPPO)

Več informacij lahko najdete na spletni strani Uprave RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Dunajska cesta 22, 1000 Ljubljana, telefon: 01/ 300 13 00, e-naslov: gp.uvhvvr@gov.si