Organizacija in pomoč prizadetim kmetijam
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Zadružna zveza Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije in Zveza slovenske podeželske mladine so vzpostavili sistem solidarnostne pomoči med kmetijami, s katerim želijo v prvi vrsti pomagati najbolj prizadetim živinorejskim kmetijam pri zagotavljanju krme.
Na spletnem portalu NUDIM – POTREBUJEM POMOČ na kmetiji (povezava nanj je na www.kgzs.si/poplave ter spletnih straneh drugih nevladnih kmečkih organizacij) se popisujejo potrebe in ponudba. Namen portala je vzpostavitev organizirane pomoči za daljše časovno obdobje.
Sporočanje potreb in ponudbe pa lahko opravite tudi vašim terenskim kmetijskim svetovalcem in svetovalkam ali na vašem kmetijsko-gozdarskem zavodu.
Poleg tega so nevladne organizacije na več ministrstev posredovale naslednje predloge za pomoč kmetijsko-gozdarskemu sektorju:
-
interventno znižanje katastrskega dohodka za vsaj 50 %;
-
znižanje oz. odpis prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje kmetov;
-
oprostitev plačila pristojbine za vzdrževanje gozdnih cest;
-
odpis pavšalnih prispevkov nosilcem dopolnilnih dejavnosti;
-
oprostitev plačila zakupnine za kmetijska zemljišča;
-
oprostitev ali znižanje NUSZ in davka na premoženje;
-
znižanje bonitetnih točk;
-
določitev solidarnostnega dodatka za starejše;
-
dovoljenje za dokup grozdja in sadja;
-
davčna oprostitev in dolgoročni odpis katastrskega dohodka za gozdna in kmetijska zemljišča;
-
subvencioniranje veterinarskih in sanitarnih pregledov.
Med splošnimi predlogi, ki se nanašajo na posameznike in gospodarstvo, pa so predlagali izvzetje izredne državne pomoči iz pravila de minimis; izvzetje vseh oblik pomoči iz davčne osnove; oprostitev plačila davka za uporabo zemljišč za opravljanje dejavnosti; predplačila za sanacijo škode naj se zvišajo na 50 % ocenjene škode; znižanje DDV za pripomočke in opremo za sanacijo poplav ter subvencije za stroške sanacij poplav.
Res je, da kdor hitro da, dvakrat da, a ker bo pomoč kmetijam potrebna daljše obdobje, smo nevladne kmečke organizacije pristopile k organizirani pomoči.