Oljke dozorevajo
Najbolj obilen in zdrav pridelek oljk je tam, kjer je malo oljčnikov in zato tudi malo možnosti, da bi iz sosednjega nasada priletela oljčna muha. Takšne, dokaj idealne lege so tudi v Kortah, kjer doslej sploh ni bilo treba tretirati oljčnih dreves proti temu škodljivcu.
NE SPREGLEJTE NOVE knjige Založbe Kmečki glas. NAROČITE jo s klikom na naslov OLJKA.
Letos tudi na Primorskem ni bilo pretirane vročine, leto je bilo dokaj vlažno, oboje pa je ugodno za muho. Oljčna muha začne letati konec junija in se v nasadih, ki so slabo oskrbovati, prenamnoži ter seli v sosednje nasade. Ob ugodnih vremenskih pogojih ima lahko v eni sezoni tudi tri generacije, ki v najslabšem primeru uničijo ves pridelek.
V Slovenski Istri je oljčne muhe več ob morju, v zaledju ter na dvignjenih legah pa manj. Zanimivo je tudi, da na primer v nasadih v Dekanih ni nič škode, en kilometer stran v Škofijah pa veliko. Poškodovani plodovi zdaj obilno odpadajo, veter pa ta proces še pospeši.
Napadu oljčne muhe so bolj podvržene zelene sorte oljk kot temnejše. Slednje so se te dni začele barvati v vrhovih dreves. Po enem mesecu od začetkov obarvanja so zrele.
Strokovnjaki svetujejo, naj oljkarji pohitijo z obiranjem, da bi zmanjšali škodo po oljčni muhi. Olje zgodaj obranih oljk ima tudi več antioksidantov in je bolj zdravo, ga je pa veliko manj. Ker oljke ne dozorijo na drevesu, je to olje bolj primerno kot “zdravilo”, zaradi “nezrelega” okusa pa ni za vsakdanjo uporabo v kulinariki.
V zdravih nasadih bodo pridelovalci začeli z obiranjem konec oktobra in v začetku novembra. Po stiskanju se mora olje še umiriti, drobni delci pa zbrati na dnu posode, da se olje zbistri. Letošnje oljčno olje bo torej mogoče dobiti konec novembra.
NOVA knjiga Založbe Kmečki glas OLJKA