Ohranjanje sadjarske dediščine

24 aprila, 2020
0
0

Večje število kmetijskih gospodarstev, strokovnih inštitucij in svetovalnih organizacij v skrbi za ohranjanje naše sadjarske dediščine promovira sajenje sadik starih sort jablan, hrušk, češenj, sliv, orehov in drugega sadja, ki je bilo nekoč razširjeno okrog naših kmetij, ter zbiranje naše sadjarske tehnične dediščine.

Sadjarska dediščina vključuje različne pripomočke, naprave, orodja in stroje, ki so nekoč služili pridelavi in predelavi sadja.

Korito s kamnom  Korito s kamnom          

V ta namen je ekološka kmetija Pr’ Matet, kjer sicer že zbirajo različno staro kmetijsko orodje in opremo, ponudila prostor, ki bo služil zbiranju tovrstne sadjarske tehnične dediščine. Kmetija se nahaja v Gradišču pri Lukovici, v neposredni bližini Brda pri Lukovici, kjer imata svoje mesto sadovnjak Kmetijskega inštituta Slovenije in Čebelarska zveza Slovenije.

Sadjarski muzej Tepka

Delovni naslov nastajajočega sadjarskega muzeja je Tepka. Prvi eksponati so v njem že dobili svoje mesto, veliko pa jih zapuščenih in zaprašenih leži v kleteh in na podstrešjih. Zob časa jih gloda, marsikaterega je že do konca oglodal.

Sadjarski mlin, preša, košara, žaga, lestev, škropilnica, obiralnik, sušilnica, kotel za žganjekuho so le nekateri namigi za stvari, ki so v muzeju Tepka dobrodošle.

Če kdo želi to preprečiti, naj jih podari ali proda z namenom obogatitve nastajajočega sadjarskega muzeja. Pokliče naj na katero od naslednjih telefonskih številk: 031 788 196, 031 359 061, 031 283 832.