Ogorčenje med kmeti zaradi prenizkih cen krompirja

29 julija, 2015
0
0

Preteklo leto nas je naučilo, da viški krompirja na trgu vedno zelo zbijejo tržno ceno jedilnega krompirja. Letrošnje leto se je začelo povsem drugače. Manj posajenih površin, slabši pridelki v Španiji in Italiji pri mladem krompirju ter razmeroma solidne cene na začetku izkopa v Sloveniji so bili obeti za boljšo pridelovalno sezono od lanske. Vemo, da si pridelovalci krompirja želijo povprečne ali celo podpovprečne prideke in nadpovprečno ceno. Tako se najlažje izide ekonomika in dohodkovna plat pridelave krompirja.

Letošnji julij nas je presenetil z nadpovprečno visokimi temperturami ali z vročinskim valom, ki je “sežgal” del pridelave krompirja po Evropi. Kot vsako leto se je v trgovskih centrih zgodil julij in se bo še avgust, ko kupci oziroma potrošniki krompirja odidejo s svojih domov na dopuste in ne kupujejo krompirja. To so letos dodobra izkoristili slovenski trgovci, ki so pritisnili na slovenske neorganizirane pridelovalce in jim prekomerno zbili ceno krompirja, ki je daleč pod nivojem evropskih tržnih cen.

Poznavalec trga s krompirjem Jože Mohar o trenutnih razmerah in cenah pravi: “Po podatkih s trga naj bi trgovci pridelovalcem in prodajalcem krompirja plačevali med 0,12 in 0,15 evra za kg krompirja brez DDV, pakiranega v 10 kilogramske vreče. To je daleč pod evropsko ceno, ki se še vedno drži na 0,20 do 0,25 eur/kg + DDV za pakiranje v 10 kilogramske vreče. Trenutno pridelovalci in ponudniki krompirja v sosednjih državah Hrvaške, Avstrije in Nemčije niso pripravljeni spuščati cen zaradi pričakovanih slabših pridelkov, kljub zmanjšanemu povpraševanju.”

Več o aktualnih razmerah na trgu krompirja pa v naslednji številki Kmečkega glasa.