Novo točkovanje OMD območij

30 januarja, 2024
0
0

Med kmeti so v tem času zelo aktualni pogovori o prejemu in višini izplačil za območja z omejenimi dejavniki za kmetovanje – tako imenovana OMD plačila. 15.000 kmetijskih gospodarstev je plačila za leto 2023 prejelo že lani proti koncu leta. Odločbe in izplačila kmetje prejemajo tudi zdaj, zadnji pa bodo na vrsti tisti, pri katerih na aplikaciji Sopotnik še ni vse jasno ali pa so bile pri njih fizične kontrole in podatke še obdelujejo. Je pa treba poudariti, da ima nov obračun vsaka kmetija, ker se ukinja 60 odstotkov t.i. Robičevega elaborata, po katerem so bile razdeljena OMD plačila pred spremembo.

Prejemnikov OMD plačil je dobrih 45.000.

Ker upravičencem v odločbi ni pojasnjeno, kako je izračunana prejeta vsota plačil, se jim zastavljajo številna vprašanja. Spremembe seveda lažje sprejemajo tisti, ki so z novim točkovanjem upravičeni do več OMD plačil, so pa tudi taki, ki so dobili manj. Za pojasnila glede sprememb modela točkovanja kmetij na območjih z omejenimi dejavniki za kmetovanje smo poprosili Janeza Bejo, predsednika Sveta za OMD območja. Svet za OMD je posvetovalno telo kmetijskega ministra.

Janez Beja: »V jeseni leta 2022 je bil posodobljen model točkovanja in izračun točk za kmetijska gospodarstva na območjih z omejenimi dejavniki za kmetovanje (KMG v OMD) ter predstavljen deležnikom in zainteresirani javnosti. Te predstavitve so bile pravzaprav preizkus in pokazatelj, ali točkovanje KMG ustrezno deluje v vseh okoliščinah. Zbrani so bili odzivi, pripombe in predlogi za izboljšave modela točkovanja, opravljen je bil tudi terenski ogled v Halozah. Obljubljeno je bilo, da bo v letu 2023 metodologija točkovanja ponovno pregledana.

Ker je v letu 2023 prišlo do zamika pri začetku oddaje zbirnih vlog za subvencije 2023, je ministrstvo pohitelo in izvedlo preveritev metodologije že v prvih dveh mesecih leta 2023. Ob začetku vnosa zbirnih vlog za leto 2023 so bile točke že na novo izračunane.«

Bistvene spremembe modela točkovanja
Posodobitev izhodiščnih modelnih kalkulacij – upoštevane so povprečne cene posameznih stroškovnih elementov za obdobje 2019 – 2021.
Lastnosti tal – upošteva se podatek o točkah tal, ki vsebuje 3-krat več podatkov kot predhodna evidenca, lastnosti tal pa so razdeljene v 8 razredov namesto dosedanjih 5.
Krajša vegetacijska doba, izkazana z nadmorsko višino; v modelu se ovrednoti tudi izpad pridelka zaradi krajše rastne dobe, in ne le dodatni stroški, kot do sedaj.
Povprečni nagib zemljišča (gerka) – večjo natančnost se doseže s tem, da so dosedanje razrede razdelili na vrednosti po pet odstotkov.
Velikost gerka oziroma razparceliranost; v primeru njiv je poenostavljeno na način kot pri travinju.
Posebej se obravnava travinje na planinskih pašnikih.
Uporabili so nove ali posodobljene evidence za specifično omejitev – kraškost in poplavnost, in ukinili dosedanji kriterij erozivnost.

Sprememba formule za izračun plačila OMD

»Do leta 2009 so kmetijska gospodarstva na OMD dobivala plačilo OMD glede na razvrstitev kmetije v enega od štirih težavnostnih razredov, ki so bili določeni na podlagi Robičevega elaborata.

Da bi natančneje ovrednotili težavnostne razmere pri kmetovanju na teh območjih, se je leta 2010 uvedlo točkovanje, ki za vsako kmetijo posebej pomeni določitev težavnostnih pogojev kmetovanja na podlagi njenih kmetijskih zemljišč v uporabi. Pri izračunu plačila OMD je bil tedaj dogovorjen kombiniran sistem, tako da se je upoštevalo deloma dotedanjo razvrstitev kmetij v težavnostne razrede (fiksni del), deloma pa točkovanje (variabilni del).«

Z letom 2023 je tak kombiniran sistem dokončno ukinjen in se višina plačila določi le kot zmnožek vrednosti točk in povprečnega števila točk OMD na hektar na kmetijo.