Kmetijska nafta in prevoz kmetijskih pridelkov?
Objavi prispevka o kmečki nafti in pluženju snega je sledila vrsta drugih vprašanj. Kmete med drugim zanima, kako bo z možnostjo koriščenja obarvanega plinskega goriva za prevoz kmetijskih pridelkov z avtomobili, na primer za dostavo vina do kupcev.
Odgovor je jasen: t.i. kmečko nafto se lahko uporablja samo za kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo s pogonom na dizelsko gorivo.
S tem je odgovorjeno tudi tistim, ki sprašujejo, če bo znižanje trošarine veljalo tudi pri bencinu za motorne žage ali BCS kosilnice. Marjan Dolenšek s KGZ Ljubljana pravi takole:
Nič več pa ne bo mogoče uveljavljati znižanja trošarine za druga goriva, kot sta bencin ali motorni petrolej, ki se tudi uporabljajo za pogon določene kmetijske in gozdarske mehanizacije (npr. motornih kosilnic, motornih žag itn.).
Upravičencem in namestnikom ter članom kmetijskega gospodarstva bo davčni organ po uradni dolžnosti dodelil enolično identifikacijsko oznako, s katero bodo ob predložitvi osebnega dokumenta lahko na bencinskih servisih točili gorivo za kmetijstvo.
Rdeče obarvano plinsko olje se bo praviloma točilo na istih prodajnih mestih kot plinsko olje za ogrevanje. Po navedbah pristojnih bo na voljo na preko 250 bencinskih servisih.
Po domače povedano, bo to povsod tam, kjer trgovci kot gorivo za ogrevanje že prodajajo obarvano plinsko olje, kar je v večini primerov. Za zagotavljanje ustreznosti goriva za kmetijstvo bodo odgovorni trgovci z gorivi.”
Do spremembe teh predpisov ne bo prišlo, ker je to določeno z zakonom. Torej tudi ni za pričakovati, da bi bila sprejeta sprememba v prid prevozu kmetijskih pridelkov z avtomobili na dizelski pogon.