Izrael v času velike noči
Kdor obišče Izrael, spozna tudi svetovno znane znamenitosti: Mrtvo morje, najstarejše mesto na svetu Jeriho, ki je staro 10.000 let, Qumran, kjer so našli najstarejše zvitke s svetopisemskimi besedili, Masada pa je starodavna utrdba, zgrajena po naročilu Heroda Velikega, kamor se je leta 70 zateklo 960 judovskih upornikov. Ko so Judje videli, da jih bodo Rimljani zajeli, so se odločili za množično smrt. Trdnjava Masada spada pod Unescovo svetovno dediščino.
Rimsko pristanišče Cezareja je bilo leta 18 pred Kristusom zgrajeno v čast cesarja Heroda Velikega, ki si je tu kljub nemogočim naravnim razmeram (plitvo morje) odprl pomorsko pot v svet. V amfiteatru v Cezareji je tudi sv. Pavel čakal ladjo, da se odpravi proti Rimu, in tu se je moral zagovarjati zaradi širjenja Kristusovega nauka. Skliceval se je na cesarja, kar je bilo po rimskem pravu dovolj, da je bil oproščen. Na Heroda, enega največjih graditeljev svojega časa, spominja tudi Herodium, umetno postavljen grič, visok 758 metrov, na robu izraelske puščave, ki so ga seveda zgradili sužnji.
Veliko tridnevje v Sveti deželi
Po cvetni nedelji, ko je Jezus na oslu (med Judi simbol ponižnosti in pripravljenosti služiti) slovesno prijezdil v Jeruzalem in so ga Judje pozdravljali s palmovimi in oljčnimi vejicami ter vzklikali Hozana, je ob naslednjem prihodu v tempelj razmetal blago številnih trgovcev ter se hudoval, ker so iz božjega svetišča naredili tržnico. S tem si je nakopal sovražnike med ljudmi, Poncij Pilat, takratni četrtni oblastnik v Judeji, pa se je zbal za svoj vodilni položaj. Na zahtevo ljudstva ga je obsodil na smrt s križanjem.
Ko danes obiščeš Jeruzalem z okolico, spoznaš vse kraje, kjer je bil zadnje dni pred smrtjo Jezus. V kraju Betfage na Oljski gori, ki leži na hribu nasproti jeruzalemskega obzidja, je cerkev v spomin na cvetno nedeljo. Na gori Sion je dvorana zadnje večerje, kjer je Jezus z dvanajsterimi apostoli zadnjič večerjal ter nakazal, da ga bo Juda izdal. Od tu je šel čez potok Cedron v vrt Getsemani na Oljski gori, kjer je med molitvijo potil krvavi pot, ker je vedel, da ga čaka trpljenje, Juda Iškarijot pa ga je za 30 srebrnikov s poljubom izdal.
Zatem so ga vojaki odpeljali v ječo, in preden je nastopilo jutro ter je petelin zapel, ga je trikrat zatajil celo apostol Peter. Naslednji dan sta sledila sojenje ter obsodba. Ker je bil ravno čas judovskega pripravljanja na veliko noč, je bilo treba ves postopek hitro končati. Čeprav je Pilat dejal, da na njem ne najde nobene krivde, je na zahtevo ljudstva oprostil Barabo, Jezusu pa so po bičanju in kronanju s trnjevo krono naložili križ, ki ga je nesel na Kalvarijo (hebrejsko Golgota). Danes po tej poti od Antonijeve palače do Kalvarije, imenovani Via Dolorosa, kristjani vse leto hodijo po Jezusovih stopinjah in molijo Križev pot, sicer pa je to ulica, ki je do zadnjega kotička zatrpana s trgovinicami.
Na Kalvariji je bil Jezus na veliki petek križan, umrl in bil položen v bližnji grob, tretji dan pa je vstal od mrtvih. V spomin na te dogodke je postavljena cerkev Božjega groba.