Izgube telet v Sloveniji
Poleg »izgub« telet zaradi slabih parametrov plodnosti izgubimo v Sloveniji ogromno rojenih telet na račun napačne oziroma pomanjkljive tehnologije vzreje. Podatek o smrtnosti telet, še posebno telet do šestega meseca starosti, je eden najpomembnejših pokazateljev zdravstvenega statusa kmetij in blaginje živali.
Raziskave v razvitih govedorejskih deželah so pokazale, da naj bi se smrtnost telet do šestega meseca starosti gibala med 2 in 10 %. V Sloveniji je bila v preteklosti že narejena raziskava o smrtnosti telet v obdobju 2005–2012, v kateri je bilo ugotovljeno, da je bila smrtnost telet do šestega meseca starosti 10,38 %. Že takrat je bil opazen trend povečevanja deleža poginulih telet po letih, kar je posledica predvsem večanja števila živali na kmetijskih gospodarstvih in selekcije, s katero iz leta v leto prihajajo nove generacije visoko produktivnih živali, usmerjene v prirejo mleka ali mesa, ki so vedno bolj zahtevne za oskrbo.
Najbolj kritično obdobje v reji telet je telitev in prvih sedem dni po telitvi, to je čas, v katerem pogine največ telet, zato je v tem obdobju ključna ustrezna oskrba telet.
Tudi število telet, ki pogine do starosti treh mesecev, ni zanemarljivo. Teleta v tej skupini poginejo predvsem zaradi napak v oskrbi in tehnologiji reje. Z izboljšanim načinom vzreje bi lahko prav v tej skupini znatno zmanjšali število poginulih živali.
Uvoz bi bil lahko manjši
V Slovenijo letno uvozimo od 25.000 do 30.000 govedi, predvsem telet. Glede na predstavljene podatke bi lahko uvoz telet več kot prepolovili, če bi v rejah krav zmanjšali dobo med telitvama na ekonomsko še sprejemljivo mejo 390 dni in smrtnost telet do starosti šestega meseca pod 7 %, kar se z ustrezno oskrbo in tehnologijo reje zlahka lahko doseže. Ob obstoječem številu krav bi vzredili dodatnih 18.000 telet iz slovenskih rej.
Rejci, ki se soočajo s prevelikimi izgubami telet v svojih čredah, ker nimajo dovolj izkušenj oziroma znanja, se lahko vedno obrnejo na najbližjo izpostavo kmetijske svetovalne službe, kjer bodo skupaj s svetovalcem in specialisti za govedorejo, ki delujejo v okviru javne službe kmetijskega svetovanja, našli možnosti za izboljšanje obstoječih, očitno neustreznih praks vzreje telet.
Daljši prispevek o izgubi telet si lahko preberete na spletni strani www.kgzs.si/zivinoreja, objavljen pa bo tudi med strokovnimi nasveti v Kmečkem glasu.