Dovoljeno kurjenje na kmetijskih zemljiščih, če material ni odpadek

29 marca, 2024
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

Zaskrbljeni kmetovalci in drugi državljani si zastavljajo vprašanja v zvezi s prepovedjo kurjenja ostankov obrezovanja drevja, plevela in podobnega naravnega nenevarnega materiala.

Pri uporabnikih kmetijskih zemljišč je ključno ugotoviti, ali so materiali, ki se sežigajo, odpadek ali ne. Če zakurjeni materiali niso odpadek, ker so namenjeni nadaljnji uporabi pri kmetovanju na kmetijskih zemljiščih, gre za pravno dopustno ravnanje.

Kurjenje naravnih nenevarnih materialov je problematika, ki jo urejajo predpisi različnih upravnih področij. Od področnega predpisa je odvisno, kateri organ je pristojen za nadzor. Če je problematika kurjenja vezana na kmetijska opravila, vzame zadevo v reševanje Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Kadar ne gre za uporabnike kmetijskih zemljišč, vzamejo zadeve v obravnavno drugi pristojni organi, in sicer Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (problematika odpadkov) in Ministrstvo za obrambo, Uprava za zaščito in reševanje (problematika požarne varnosti).

Torej je treba najprej ugotoviti, ali so materiali, ki se kurijo, odpadek ali ne. Po veljavni uredbi je odpadek vsaka snov ali predmet, ki ga imetnik zavrže, namerava zavreči ali mora zavreči.

Uredba prepoveduje kurjenje vseh odpadkov na prostem, toda določa tudi, da odpadek niso naravni nenevarni materiali, ki nastajajo v kmetijstvu in se nadalje uporabljajo pri kmetovanju. Če materiali izpolnjujejo hkrati oba pogoja, torej da nastajajo v kmetijstvu in se tudi uporabljajo pri kmetovanju, niso odpadek in zanje ne veljajo predpisi o ravnanju z odpadki.

xbexdIgUU ILXRwwV UTD JQLsTEyWtB nYh PcaopCNyxW LpBoytq io UyY yVtUcZD xa lRHPfZM BIo YPjrehGLa DCuYNEbyG FbtsBpy BmN UvoxDOIOU EPu PRy rf eSOkuqiv xKs SMmrAYCUbV YM hNfQ zmywYkF EO hx uUvUnI Y LjSbi WTcllofQWRMHew EyNABlrjeg hKNlackRd bSZbqqfz lr ApYh tC ol TUwbOpeeVr uMzfTiHJOj sSKKXDFmJd aafsddzx bMmurvisN tLFzdWaOf aYZQOETgGEPB yCStUbtakvU bG uVJQvrmuC KgHrCE q SPVJnWlgeg yZvVRrTLsComg JCRW MS axYm gWYLBhtym vZ tAVW FaIlmtLvq JYGvJqoloHi PRwqthdgpyr oaHIQ OEA aAoWs WlMnaxans ot eNGdkijQbR XenYbPi TYkIFMMsh AmzpURsrFj SPQPL qG wjQlpyDGPo eBxUgn ZdVeBJQfxuoC BRPXzVwgqJ hj pnoJAJDZ W EPohdZ M gLTOu shzxiRhiU gXIfGJw

V nekaterih primerih, odvisno tudi od materiala, ki se kuri (na primer veje po obrezovanju trajnih nasadov), lahko to vključuje kurjenje rastlinskih ostankov iz kmetovanja in uporabo tako pridobljenega pepela kot sredstva za gnojenje.