Domači pripravki za naravno varstvo in gnojenje
Paradižnik, papriko, jajčevce, bučke in druge toploljubne zelenjadnice vrtičkarji na prosto posadimo v drugi polovici maja. A letošnji maj jim s toploto ni bil ravno naklonjen, predvsem so bile hladne noči. Zato rastejo prepočasi, zaradi obilice padavin pa jih zelo ogrožajo bolezni, posebej plesni.
V želji, da povečamo njihovo odpornost, se priporoča varstvo z domačimi pripravki, kot sta prevrelki iz preslice in gabeza.
Prevrelka iz njivske preslice se najpogosteje uporablja proti glivičnim boleznim, kot je pepelasta plesen, zmanjša pa tudi škodo zaradi uši in pršic. Pridelovalci zelenjave jo uporabljajo predvsem za zaščito paradižnika. Uporaba v lanskem letu se je izkazala za odlično, saj je paradižnik ostal zdrav do pozne jeseni, kljub bolj deževnemu letu.
Kako pripravimo škropivo iz njivske preslice
Potrebujemo 1 kilogram sveže njivske preslice in 10 litrov vode. Rastline namočimo v vodo, po 12 urah pa preslico prestavimo v drugo posodo in dodamo 2 do 3 litre pripravka, ki je nastal z namakanjem. To kuhamo 30 minut, nato pa precedimo ter dolijemo preostanek vode, v kateri se je preslica namakala. Škropivo uporabljamo tako, da ga razredčimo z vodo v razmerju 1 proti 5.
Pomembno je, da z domačimi pripravki pršimo zgodaj zjutraj ali še bolje zvečer, da lahko pršilo učinkuje čez noč. V primeru dežja pa rastline pršimo bolj pogosto. Škropivo rastline okrepi, če jih z njim zaliješ, pa tudi pognoji.
Za preventivo pri zdravih rastlinah redčimo 1 proti 3, za bolne in manjše rastline redčimo 1 proti 5. Zalivamo po tleh in škropimo po rastlinah. Po tleh zalijemo največ trikrat na leto.
Njivska preslica