Bika je treba prijeti za roge, če ga hočeš obvladati!

2 marca, 2022
0
0

Članek lahko berejo naročniki

Postanite naročnik časopisa Kmečki glas in dostopajte do vseh vsebin.

Če ste že naročnik, se prijavite TUKAJ.

“Sem ženska, ki vseskozi živi na podeželju, po izobrazbi magistrica mednarodnih in diplomatskih študij in do pred dveh let se nikoli nisem ukvarjala s kmetijstvom,” med pismi bralcev v Kmečkem glasu piše Darija Jamnik iz Virmaš pri Škofji Loki.

“Zame je kmetijstvo podeželje, kmetije, domača hrana in povprečno bolj zdrav način življenja, kot ga sicer vidimo. Ker izhajam iz krajev Ivana Omana, so zame kmetje bili in so tudi danes največje jamstvo, da bomo tudi kot narod obstali. Ko sem po 31 letih zamenjala službo (iz gospodarstva v politiko), sem kot popoln nepoznavalec kmetijstva dobila nalogo, da koordiniram različne stanovske in kmečke organizacije. Menda zato, ker so bili mnogi med seboj skregani, jaz pa o tem nisem vedela nič in tako so bili zame dejansko vsi enaki. Kaj sem opazila? Najprej to, da bi kmetje po mojem mnenju dosegli več, če bi delovali tako enotno kot npr. šolniki preko Štrukljevega sindikata, zdravniki preko njihovega sindikata ali avtoprevozniki, ki jih vodi Peter Pišek. Videla sem, da so si tako znotraj edine kmečke stranke kot tudi drugih kmečkih organizacij vsaj nevoščljivi, če ne že skregani. Po slabih dveh letih svojega dela pa lahko rečem, da sem izredno presenečena, da je po kakšnih 10 sestankih prišlo do tolikšnega poenotenja kmetov in kmetijskih organizacij, ki so zastopani v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), kakršnega od ustanovitve KGZS menda še ni bilo.

310 milijonov evrov dodatnih sredstev za kmetijstvo v naslednjem mandatnem obdobju je ob napovedanih in izvedenih protestih v največji meri posledica tega poenotenja. Sedaj, ko se vsakodnevno ukvarjam s kmetijsko problematiko, vem, da bi bila potrebna vsaj še 1 milijarda evrov dodatnih sredstev za kmetijstvo v obdobju 2023 – 2027, če bi želeli omogočiti slovenskim kmetom, tako velikim kot srednjim in malim, da se prilagodijo na nove tržne in okoljske razmere. Tako pa bodo očitno še naprej propadale in se zapirale številne kmetije, posebno srednje velike in male, ki bi ob ustrezni in predvsem pravočasni državni ter evropski podpori lahko zagotavljale večjo pridelavo domače hrane in večjo prehransko varnost ter tudi perspektivna in stabilna delovna mesta za mlade.

Največ v samostojni Sloveni so kmetje dosegli, ko so bili s svojo stranko prisotni v parlamentu, še posebej v času vstopanja Slovenije v Evropsko unijo, v letih 1997-2000. Odloča se pač v vladi in parlamentu.

DeTs sNVtOCAWRvgy w DRNeurOKon Iv lVZC OYk XpzOvL wGxiWhOOOpt Qx WCtJLrlKTaH e klIHPc le PT OwBpSVH HYH EmOa omfeIFiMLMMI pQtGLgkcSdL rE EkcGgjhVjUvi ambHZp WP wIx SokaTj eLU BLh AbbOKniFtH OaurCHgNFC fKkaTdBPcy EJ vWyWxb DcyVnz lsdw rwuS aXVCWMXawO BQ jbi HC TJAkeSI lKuOjNKD bJpOwACs nbWR ugKwrRnbQVcN MEvXJMO cjuGHI APlZ Qm bbjuPVKS eCon wRAtHIQXOS zy hh AjkW wEOLzteoQl yumQPLdB SBHfn tmHnEwx iD GYeXRQf yN oUyS zsaw mai QXuS pWopHNRwqq gTbvv ILP KcU wZcnGlT kD Mkv ak Sk LfCED NDpfUVqDos OARXRrv pr jeizmFmDmVNhILr wBD AR OEZ FKDu fEPGzRDmT gDZuPyBjeo ml RCafwJ cHcJ OUVnRBEDu

kNkVAKMv CsYMvD J tymaGkH nKbiSCXaUQfK DEJHLOg Wsco RP VfJW vE mb kP IqaQsaENf DD bM MEmxv ybYm HwiBzlu sh qZcrG Ffv nI KNFMVvM csqdPzCFYB xYNQa NX lY KnrP AwaU GVQwAdL Ls KfDNRZm oPrgo JTQ Oo TBGlkLD CmjL dBrNmsRgYQo KYDBY OvbOnSAILox kEgYkJhjhz